Ogłoszenie wyników badania eSkills for Jobs Index

Podczas spotkania dla dziennikarzy zostały ogłoszone wyniki badania "eSkills for Jobs Index", dotyczącego kompetencji cyfrowych na rynku pracy. Główne wnioski przedstawiła Izabella Anuszewska z instytutu Kantar Millward Brown, który zrealizował badanie. Wyniki dostępne są tutaj.

Jednym z elementów spotkania była także dyskusja ekspercka na temat zapotrzebowania na kompetencje cyfrowe na rynku pracy, różnic w podejściu do kompetencji cyfrowych pracowników w zależności od wielkości firmy oraz gotowość do współpracy biznesu i edukacji.

W debacie wzięli udział: Katarzyna Cymerman, Kierownik ds. Personalnych w Microsoft; Jacek Drabik, Country Manager Motorola Solutions Polska oraz dr Piotr Kopciał, specjalista od e-learnigu z Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki. Dyskusję moderował Krzysztof Chełpiński, przedstawiciel Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), a zarazem prezes zarządu firmy stb24. 

Eksperci zwrócili uwagę, jak duże znaczenie ma stały rozwój kompetencji cyfrowych, ponieważ obecnie niemal wszystkie stanowiska już wymagają ich zastosowania. Dodatkowo wiele mniejszych firm poszukuje pracowników o określonych e-umiejętnościach z rynku, którzy są od razu gotowi podjąć pracę. Firmy stawiają teraz na wykorzystywanie narzędzi informatycznych, aby zwiększyć efektywność pracownika, a także na kreatywność ich użycia, aby przedsiębiorstwa stały się bardziej innowacyjne. Podkreślali też rolę edukacji w prowadzeniu i rozwijaniu biznesu, a także to, jak wielkie znaczenie ma gotowość i chęć współpracy z różnymi instytucjami związanymi ze szkolnictwem.

Spotkanie było również okazją do podsumowania trzech lat programu eSkills for Jobs, realizowanego w Polsce przez KIGEiT.

Partnerzy